Akumulatory, felgi i opony w 24 godziny. Sprawdź naszą ofertę.

brak produktów
Jakość Usług
Konsultanci
    • Leszek
    • akumulatory
Partnerzy
Logowanie
Jak właściwie dobrać akumulator ???

Gdy akumulator w samochodzie wymaga wymiany, najprościej jest zastąpić go produktem identycznym pod względem marki, budowy zewnętrznej i parametrów technicznych. Nie zawsze jednak jest to możliwe lub opłacalne.

Wiele osób zamierzających kupic nowy akumulator boryka się z problemem doboru odpowiedniego modelu do swojego auta. Pomóc nam w tym mogą (oczywiście poza specjalistami w warsztacie czy sklepie) konfiguratory doboru akumulatora po parametrach auta, które każdy szanujący się producent akumulatorów zamieszcza na swych stronach.

Co zrobić w przypadku, gdy producent którego produkt wybraliśmy nie posiada jednak na swojej stronie internetowej takiego narzedzia ??? Najprościej sprawdzić parametry posiadanego akumulatora tzn. napięcie, pojemność, prąd rozruchowy, polaryzację, rodzaj biegunów oraz wymiary.

 

Napięcie – jeśli chodzi o ten parametr to jest on niezmienny dla posiadanego pojazdu.

Jeśli mamy akumulator, którego napięcie wynosi 12V to takie napiecie musi mieć też nowy. Obecnie wszystkie pojazdy osobowe posiadają instalację 12V, zdażają się jeszcze auta ze starszych roczników, które posiadały instalację 6V (np. Trabant, VW Garbus). Z instalacją 6V spotkamy się również w pojazdach rolniczych oraz niektórych motocyklach.

Pojemność – nie powinna być mniejsza od posiadanego modelu lecz nie może być też znacznie wyższa. Parametr ten można maksymalnie podwyższyć o 10%, w przeciwnym wypadku akumulator nie będzie własciwie doładowywany przez alternator co przyczyni się do obniżenia wydajności oraz trwałości akumulatora.

Prąd rozruchowy – tu możemy zaszaleć ;) Im wyższy tym więcej mocy przy starcie silnika, głównie dotyczy to silników diesla gdzie na rozruch potrzebna jest większa moc. Chociaż w silnikach zasilanych benzyną też zapas mocy nie zaszkodzi, szczególnie zimą.

Polaryzacja – tu często pojawiają się problemy przy doborze, głównie spowodowane jest to sposobem montażu akumulatora w pojeździe. W wielu pojazdach zamontowany jest on przez producenta odwrotnie w stosunku do tego jak powinno się podawac biegunowość. Najprościej gdy mamy akumulator wymontowany z auta ustawić go biegunami bliżej siebie (tak aby widzieć naklejkę na bocznej ściance akumulatora). Dla ułatwienia identyfikacji biegun dodatni „+” jest grubszy od bieguna ujemnego „-”. Jeżeli „+” znajduje się po prawej stronie to przy zakupie nowego akumulatora zwracamy uwagę aby oznaczony był on „P+” (czasami zdażyć się może oznaczenie „L-” co tak naprawdę oznacza to samo), jeżeli „+” usytuowany jest z lewej strony to potrzebny będzie z oznaczeniem „L+”

Rodzaj bieguna – w większości aut (głównie europejskich) wystepują bieguny standardowe, co oznacza że biegun „+” ma średnicę 19,5mm a biegun „-” 17,9mm. Żeby utrudnić życie użytkownikom jak również sprzedawcom niektórzy producenci (głównie aut azjatyckich) zastowali tzw. „cienki biegun” (np. Daewoo Tico, Honda Jazz), którego średnica dla „+” wynosi 12,7mm a dla „-” 11,1mm. Różnica w wielkości widoczna jest gołym okiem więc nie musimy mierzyć aby dobrać odpowiedni rodzaj biegunów.

Wymiary – najlepiej aby były zachowane takie same jak w oryginale, szczególnie tyczy się to wysokości akumulatora, która nie może być wyższa (w przeciwnym wypadku bieguny mogą stykać się z karoserią auta na skutek czego zostanie uszkodzony akumulator, instalacja elektryczna pojazdu a także może doprowadzić do zapalenia się samochodu).

Od tej pory każdy użytkownik auta nie powinien mieć już problemu z doborem właściwego akumulatora do swojego pojazdu, gdyż wiedza przekazana powyżej w zupełności wystarcza aby poprawnie dopasować akumulator do swojego samochodu.

 
 
 
Czytaj również
Plus i Minus - cała prawda o biegunach

W ofercie
Producenci - akumulatory: Producenci - opony:
 
Moto Mar Sp. z o.o.
ul. Fordońska 185-187
85-766 Bydgoszcz
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy
XIII Wydział Gospodarczy
KRS 0000334896
Kapitał zakładowy: 50.000,00 zł
NIP: 554-284-44-58
REGON: 340620558
tel. +48 52 342 14 58
fax +48 52 342 14 60
Lista banków
© Copyright Moto Mar Sp. z o.o. 2011, Wszelkie prawa zastrzeżone